Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumsal akciğer hastalığı belirtileri nelerdir?

2,050
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumsal akciğer hastalığı belirtileri nelerdir?

Bebeklerde doğumsal akciğer hastalığı çoğunlukla anne karnında tanı alan bir hastalıklardır. Bunlar annenin gebelik süresince yapılan tetkiklerinde ultrasonlarla veya şüphe halinde çekilen fetal anomalide tanı alabilir. 

Özellikle yeni doğan ünitelerinde takip edilen makineye bağlı yani entübe olan hastalarda ekskavasyon sağlanamıyorsa, yani bebek makineden ayrılamıyor, solunum sıkıntısı belirgin ise bu tür doğumsal akciğer hastalıklarından şüphelenilmektedir. 

Genel olarak değerlendirecek olursak, bebek anne karnında tanı almakla beraber doğum sonrası solunum sıkıntısıyla veya yoğun bakım ünitelerinde uzun süre makineden ayrılamamakla tarafımıza başvurmaktadır. 

Anne karnındaki gebelik takiplerinde annenin suyunun fazla olması veya ultrasonda göğüs boşluğunda hava alanının fazla olması ya da doğum sonrasında çocuğun nefes alamaması, morarması veya yoğun bakıma entibe olarak alınamaması ve ekstübe edilememesi durumlarında akciğer hastalıkları, özellikle doğumsal akciğer hastalıkları akla gelmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat