Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumla ilgili riskli durumlar önceden tespit edilebilir mi?

678
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumla ilgili riskli durumlar önceden tespit edilebilir mi?

Gebelik döneminde ya da doğumda ortaya çıkabilecek riskler, önceden ortaya çıkartılabilir, hem bebek hem de anne için gereken önlemler alınabilir.

Öncelikle anne adayına ailesinde bulunan hastalıklar sorulur. Eğer ailesinde riskli hastalıklar mevcutsa, hamileliğin riske girmemesi için birtakım önlemler alınır. Örneğin aile bireylerinde şeker hastalığı olması ya da daha önce yaşadıkları gebeliklerde büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaları gibi durumlar risk oluşturabilir. Tekrarlayan düşükler ya da bebeğin karın içinde kalmış olması daha önce karşılaşılan gebelik sorunları arasında sayılabilir.

Doğumla ilgili riskli durumları önceden tespit etmek ve gereken önlemleri almak için anne adayının kendi sağlığına dair de sorular sorulur. Anne adayının herhangi bir ciddi hastalığının olup olmadığı ya da daha önceki gebeliklerinde sorun yaşayıp yaşamadığı konusunda sorular yöneltilir. Şeker hastalığı, böbrek hastalığı, epilepsi, kalp hastalığı, tiroid hastalığı gibi hastalıkları var ise anne adayının, bu hastalıklara göre tedavi ve süreç belirlenir. 

Hamilelik başladıktan sonra bebekte ortaya çıkan bazı özellikler riskli gebeliğin önceden tanınmasına yardımcı olur. Anne adayı fazla kilolu ya da çok zayıfsa, bebeğe giden kan akımı kısıtlıysa, o zaman anne adayı bebeği ile birlikte daha sıkı bir takibe alınır. 
Bebeğin gelişmesinde gerilik varsa, haftasına göre daha ufaksa ya da daha iri ise, plesenta doğum kanalını tıkadıysa ya da anne adayı daha önce birden fazla sezeryan geçirdiyse, bu doğumun daha riskli geçeceğine işarettir.  

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat