Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumdan sonra ne zaman diyet yapmaya başlanabilir?

66,283
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Doğumdan sonra ne zaman diyet yapmaya başlanabilir?
Aslında emzirmek bir diyettir. Emzirme döneminde vücut ekstradan 200 kalori harcar. Bir hesap yapacak olursak günde 200 kalori demek ayda 6000 kalori demek. 6000 kalori de yaklaşık olarak 700 800 gram yağ dokusunun harcanması demektir. Emzirme döneminde hamilelik dönemindeki gıda alımı devam ediyorsa ekstradan ayda yağ dokusu olarak 700 - 800 gram verilebilir.

Emzirme döneminde diyet programı

Diyet derken ne kadar sıkı bir diyet kastettiğimiz önemlidir. Emzirme döneminde belli başlı maddeler hiç bir zaman günlük öğünden çıkartılamaz. Süt ve süt ürünleri, süt içilemiyorsa süt ürünlerine ağırlık vermek gerekir, Omega 3 ile ilgili gıda maddeleri, proteinli gıdalar ve günde 2 litre su hiç bir zaman feda edilemeyecek besin maddeleridir. 

Diyette kaçınılması gereken besinler 

Daha soft bir diyet yapmak adına anne kendi başına karbonhidratlı yiyeceklerden sakınabilir. Nedir bunlar? Ekmek, makarna, pilav, börek, tatlılar ve buna benzer karbonhidrat içeren gıdalar en fazla yağ dokusuna dönüşen gıdalar olduğu için anne kimsenin yardımına başvurmadan diyet yapmak istiyorsa bunları azaltabilir. Ama proteinli gıdaları azaltmak gibi bir şey söz konusu olamaz. Anne eğer meyve suyu içiyorsa taze meyve sularını tercih edebilir. Hazır olan meyve sularında şeker olduğu için ve içimi çok kolay olduğu için yarım litreyle bir litre arasında içilmesi kolaydır. Bu da gereksiz kalori alımına sebep olduğundan kaçınmak fayda sağlayabilir. Onun dışında bilinçsiz diyetlerden kaçınmak lazım. Bir anne illa ki sıkı bir diyet yapmak istiyorum diyorsa  kırkının çıkmasını, 6 haftalık dönemin bitmesini bekleyerek ve diyetisyenden yardım alarak diyet yapmalıdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat