Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumdan sonra anneler hangi sıklıkta kontrole gitmeli?

47,412
kişi izledi
Puan: 4.78 / 5
Doğumdan sonra anneler hangi sıklıkta kontrole gitmeli?
İster normal doğum yapmış olsun, ister sezaryenle doğum yapmış olsun, doğumdan 1 hafta sonra biz kontrole çağırıyoruz. Bu kontrolde normal doğum yapmışsa, epizyotomi dediğimiz vajinadaki dikiş yerlerini kontrol ediyoruz. Sezaryenle doğum yapmışsa, üstteki dikiş yerlerini kontrol ediyoruz. Dikiş alma olayı ikisinde de yok.

Ondan sonra ultrason ile çoğu zaman rahmin küçülmesine bakıyoruz. Çünkü doğumdan sonra belli bir oradan rahmin küçülmesi lazım. Ondan sonra emzirmeyle ilgili problemleri varsa eğer göğüslerini kontrol ediyoruz, çatlak var mı, yara var mı, başka bir sorunu var mı diye.

İlk aylarda kontrolleri aksatmamak lazım

Bu kontrol muayenesinin sonunda genelde 40'ı çıktıktan sonraki sürede bir smear testi, bir jinekolojik muayene, bir de doğum kontrol yönteminin belirlenmesi amacıyla çağırıyoruz. Yani 1,5 ay sonra. Ondan sonra bu dönemde eğer spiral takılması önerilmişse, 4. ayda yine geliyor, 4 ila 6. aylarda yine geliyor. Bunun dışında bazı doktorlar 6 ayda bir çağırır ama bence ilk muayene 6 ay sonra belki yapılabilir, bu 1,5 ay sonraki muayene dışında, sonra da yıllık muayeneler yeterli.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat