Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?

1,854
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası saç dökülmesi normal midir?

Hormonal değişiklikler, beslenme değişiklikleri, ve psikolojik nedenler gebelik ve doğum sonrası dönemde saç dökülmelerine neden olabilir. Saçın dinlenme evresi olan "telogen" evresinde bulunan saç oranı normalde hayatın herhangi bir zamanında %15-20 oranındadır. Gebelikte bu oran %10 ve altına iner. Doğumdan sonraki 2 ay içinde ise bu oran %30'lara kadar çıkar. Bu nedenle doğum sonrası dönemde 2-6. aylarda saç kaybında artış görülür. Doğum sonrası dönemde normal dökülme hızından 2-3 kat fazla saç kaybı meydana gelmektedir. 

Doğum sonrası alopesi telogen saç dökülmesinin en sık tanımlanan tipidir. Eylül aylarında büyüme pik yaparken aralık-haziran arasında büyüme hızının daha düşük olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sonbaharda doğum yapanlarda daha fazla dökülme olabilmektedir. Ancak bu saçlar 6-12 ay içinde yeniden büyüyecektir. 

Doğumdan sonra neden bazı kadınlarda saç kaybının daha fazla olduğu bilinmemektedir. Doğum sonrası saç kaybı ile ilgili diğer faktörler, stres, kan kaybı, emzirme döneminde prolaktin artışı, demir eksikliği, çinko eksikliği de sayılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat