Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası rahim ne zaman eski haline döner?

7,660
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası rahim ne zaman eski haline döner?

Doğumdan hemen sonra rahmin boyu 15 cm, genişliği 12 cm, kalınlığı yaklaşık 10 cm kadardır. Yassı armut şeklindeki uterusun toplam ağırlığı ortalama 1 kilodur. Plasentanın çıkışından hemen sonra rahim göbeğin biraz altına kadar iner ve doğumu izleyen 1. günden itibaren rahim ağırlığı azalmaya başlar. 

Birinci haftada 500 gr ve 2. haftada 200 gr. ağırlığında olan rahim lohusalık döneminin sonunda yani doğumdan sonraki 6 haftanın sonunda 50-60 gr. ağırlığına ulaşır. 

Hamilelik öncesinde 30-40 gr olan uterus doğum yapmışlarda tam olarak bu eski halini almaz, biraz daha irice kalır. Doğum sırasında 10 cm kadar açılan ve kağıt kadar incelen rahim ağzı da doğumdan hemen sonra hızla kapanmaya başlar ve 1. haftanın sonunda 1 cm açıklık kalır. Rahim ağzının da tamamen eski halini alması 6 haftayı bulur.

Vajinal doğum yapanlarda rahim ağzı enlemesine oval bir şekilde izlenirken sezaryen doğum yapmışlarda hiç doğum yapmamış kadınlar gibi yuvarlak olarak izlenir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat