Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası rahim ne kadar sürede küçülür?

4,762
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası rahim ne kadar sürede küçülür?

Doğumdan sonraki ilk 6 hafta, yani lohusalık olarak adlandırılan dönem rahim ve tüm organların gebelik öncesi halini alma dönemidir. Ancak her organ ve sistemin gebelik öncesi haline dönmesi farklı zaman alabilir ama genel olarak bu süreç 6 hafta ya da halk arasında söylendiği gibi yaklaşık olarak 40 gündür. 

Rahim, hamilelikten önce 30-40 gr ağırlığında, 7 cm uzunluğunda, 4 cm genişliğinde  ve 2-2,5 cm kalınlığındadır. Rahim, doğumdan 15 cm büyüklüğünde, 12 cm genişlikte ve yaklaşık 10 cm kalınlığındadır. Yassı bir armut şeklindeki rahim ortalama 1 kilo ağırlıktadır. 

Plasentanın çıkışından hemen sonra rahim göbeğin biraz altına kadar iner ve doğumu izleyen 1. günden itibaren rahim ağırlığı azalmaya başlar. 

Rahmin ağırlığı doğumdan hemen sonraki 1. haftada 500 gr, 2. haftada 200 gr ağırlığına iner. Rahim, lohusalık döneminin sonunda 50-60 gr ağırlığına ulaşır. 

Doğumdan sonra eski durumuna dönen rahim, hiç doğum yapmamışlara göre biraz daha büyük kalır. Doğum sırasında 10 cm kadar açılan ve kağıt kadar incelen rahim ağzı da doğumdan hemen sonra hızla kapanamaya başlar ve 1. haftanın sonunda 1 cm açıklık kalır. Rahim ağzının da tamamen eski halini alması 6 haftayı bulur. 

Vajinal doğum yapanlarda rahim ağzı enlemesine oval bir şekilde izlenirken, sezaryen doğum yapmışlarda hiç doğum yapmamış kadınlar gibi yuvarlak olarak izlenir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat