Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası rahim küçülmesi neden olur?

1,319
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası rahim küçülmesi neden olur?

Gebelik boyunca bebek ve plasenta ile birlikte yaklaşık olarak 20 kat büyüyen rahim, plasenta ve bebeğin çıkışı sonrası hızla küçülmeye başlar. Bebeğin doğumundan hemen sonra yaklaşık 20. gebelik haftası boyutuna kadar küçülür. 1. haftanın sonunda ise 12. gebelik haftasına, doğum sonra 6. haftanın sonunda, yani gebelik ve lohusalığın sonunda gebelik öncesi boyutuna iner. 

Doğumda plasentanın ayrılmasında  hemen sonra, plasentanın rahim duvarına yapıştığı alan yarı yarıya küçülür. Bu küçülme sayesinde hamilelikte bebeği besleyen ve plasentanın çıkması ile uçları açık kalan damarlar kapanır ve böylelikle kanama azalır. 

Rahim kaslarının güçlü bir şekilde kasılarak küçülmesi doğum sonrası kanamaları önleyen temel mekanizmadır. Kaslar bu görevini yapamaz ise atoni adı verilen doğum sonrası kanamalar olabilir. Bu kasılmalar ağrı olarak hissedilebilir ve bunlara "afterpain", halk arasında ise son ağrıları adı verilir. Bu ağrılar doğumdan sonra 2 - 3 gün daha devam edebilir. Daha önceki doğum sayısı artıkça kasılmanın hissedilmesi de daha kuvvetli olur. Özellikle bebeğin emzirilmesi sırasında refleks bir uyarı ile beyinden salgılanan oksitosin hormonu rahim kasılmalarını sağlar ve ağrılar emzirme sırasında daha fazla hissedilir.

Rahmin içini döşeyen endometrium adlı tabakanın eski halini alması ise 3 haftada olurken plasentanın yerleştiği alan yaklaşık olarak 6 haftada iyileşir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat