Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası kadınlar nasıl bir günlük bakım uygulamalı?

144,824
kişi izledi
Puan: 4.60 / 5
Doğum sonrası kadınlar nasıl bir günlük bakım uygulamalı?
İster normal doğum olsun, ister sezaryenle doğum olsun bir kere günde 2 kere ılık duş almak sütün gelmesini kolaylaştırıyor. Sezaryenle doğumlarda biz su geçirmez plaster veya su geçirmez sprey sıkıyoruz o yaranın üzerine. O yüzden sezaryenle doğum yaptıktan sonra banyo yapmasında herhangi bir sakınca yok.

Dikiş bölgelerinin temizliğine dikkat

Onun dışında eğer dikişli doğum olduysa o bölgenin temizliğinin her gün yapılması gerekiyor. Çünkü o bölge sürekli olarak dışkı ve idrarla temas edebilen bir bölge. Bu yüzden doktor tarafından önerilen ilaçlar ve sıvılarla vajinanın bakımının yapılması gerekir.

Sezaryen yerinin özel bir bakımı yok, o zaten kendi kendine iyileşiyor ve de bakterilerden uzak bir ortamda olduğu için özel bir bakıma ihtiyaç duymuyor. Normal doğum yapanlar ağır kaldıramaz diye bir şey yok. Ama elbette çok da fazla ağır kaldırmamaları gerekir.

Sezaryenliler fazla ağır kaldırmasın

Sezaryenle doğum yapanlar için ağır kaldırma kısıtlaması var. Bebeğin ağırlığı dışında pek fazla bir ağır kaldırmayı önermiyoruz. Normal doğum yapanlar günlük ev işlerini 1 hafta sonunda çok rahatlıkla yürütebilirler. Ama sezaryenle doğumda bu genelde 6 hafta sonunda gerçekleşiyor veya bebeğin 40'ı çıkınca gerçekleşiyor.

Cinsel yaşam 40'ı çıktından sonra

Cinsel yaşama dönüş ikisinde de 40'ı çıktıktan sonra. Banyo yapmak dışındaki havuz, deniz, küvette banyo yapmak gibi aktiviteler ise yine 40'ı çıktıktan sonra. Onun dışında hem sezaryenle hem de normal doğum yapan kadınlar ilaçlarını kullanmaya devam ediyor

Her iki doğumda da annelerin istirahatlarına özen göstermesi gerek. Bebekten arta kalan zamanda her zaman istirahat etmeleri lazım. Lohusalık döneminde, emzirme döneminde enerji en önemli ihtiyaç. O enerjiyi de ancak bebekten arta kalan zamanlarda uyuyarak ve istirahat ederek sağlayabilirler.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat