Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunmak gerekir?

1,793
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası hamilelikten nasıl korunmak gerekir?

Emzirmek yumurtlamayı engellemediğinden, yeni doğum yapmış kadınlar emzirme döneminde ve henüz âdet görmemişken hamile kalabilir

Doğum sonrası emzirme dönemindeki kadınların da doğum kontrol yöntemlerini uygulaması gerekir

Doğumu izleyen dönemde âdetlerin tekrar eski düzenine dönmesi emzirmeyen kadınlarda 6-8 haftada başlar. Emziren kadınlarda ise daha geç başlayabilir. Ancak emzirme her zaman yumurtlamayı baskılamaz ve yumurtlama olduğunda kadınlar daha doğum sonrası âdet olmadan da gebe kalabilirler. Bu nedenle lohusaya mutlaka aile planlaması konusunda danışmanlık yapılmalıdır. 

Günümüzde doğumdan hemen sonra kullanılabilecek etkili ve modern doğum kontrol yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin plasenta çıktıktan hemen sonra, yani doğumu takiben rahim içi araç uygulanabilmekte ya da doğumdan 12 saat sonra tüp ligasyonu yapılabilmektedir. Doğumdan 6 hafta sonra yine doğum kontrolü için minipil adı verilen progesteron içeren doğum kontrol hapları veya 3 aylık depo enjeksiyonlar kullanılabilir. 

İçeriğinde ostrojen olan doğum kontrol hapları ve aylık iğneler yeni doğum yapmış annede süt yapımını azaltabileceği için özellikle doğum sonrası ilk 6 ay için önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat