Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası dönemde annede ne tür fiziksel değişiklikler olur?

79,999
kişi izledi
Puan: 4.57 / 5
Doğum sonrası dönemde annede ne tür fiziksel değişiklikler olur?
Doğum sonrası dönem yani plasentanın çıktığı andan itibaren başlayan dönemde annede hemen anında kanda bazı değişiklikler olmaya başlar. Hamileliğe ait hormonlar kandan hızlı bir şekilde çekilir. Tiroid hormonu dediğimiz salgı bezinde değişiklik olur. Onların genel amacı kadının lohusalığa adaptasyonunu sağlamaktır.

Lohusalığın özelliği nedir? Enerjik olunması gereken, süt salgılanması gereken ve uykusuzluğa dirençli olması gereken bir dönemdir lohusalık. Ona yönelik değişiklikler olur ve de çoğu zaman bunu başarır. Anneler eğer ki doğum esnasında çok fazla kan kaybetmemişlerse genelde ne kadar yorgun olsalar bile özellikle bebekleri ağladığında bir enerji hissedeceklerdir. Bu doğal ve içgüdüsel bir şeydir.

Anne doğum esnasında çok fazla kan kaybetmişse bunu demir ilaçlarıyla telafi etmeye çalışırız. Onun dışındaki bu değişikliğin amacı emzirme ve lohusalık dönemine adaptasyon. Bunlar ne zaman biter? Genelde 3 - 4 ay sonunda biter.

Bu tür durumlarda bazen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak, bazen doğal bir eğilim olarak hüzün durumu olabilir. Lohusalık hüznü diyoruz biz buna. İleri durumlarda depresyona kadar varabiliyor. Kan hacminde artma, solunum sayısındaki artış, karındaki büyüme gibi değişiklikler doğumdan sonra hızlı bir şekilde azalıyor. Kalıcı değişiklikler, ciltteki lekeler genelde uzun dönemde ortadan kayboluyor. Karındaki ortadaki çizgi, 6 - 8 ayda kayboluyor. Ortadaki çizgi ve çatlaklar kaybolmuyor maalesef. Ama çeşitli tedavi yöntemleri var.

Onun dışında kiloda genelde ilk günlerde ödem ve de bebeğin ağırlığı, plasentanın ağırlığı, amniyo sıvısının ağırlığı, hamilelikte alınanın 1/4'üyle yarısına kadar olanı hemen veriliyor. Ondan sonra geriye kalanı da artık annenin performansına kalmış bir şekilde. Genelde 1. seneden sonra kilo vermeye başlıyor ve çocuk 1,5 yaşına geldiği zaman, eğer azimli bir anneyse çoğu zaman doğum öncesi kilosuna yakın bir hale gelebilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat