Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası akıntı ne zaman biter?

11,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası akıntı ne zaman biter?

Gebelikte plasentanın yapışmış olduğu endometriumdan ayrıldıktan sonra bir yara yüzeyi meydana gelir. Bu yara yüzeyinden olan akıntı vajen yoluyla dışarı atılır. Doğumu takiben rahimden gelen bu akıntıya "löşi" denir. Löşinin içinde plasentanın bulunduğu damarlardan çıkan kan ve nekrotik desidua adı verilen rahim iç zarı dokusu bulunur. 

Lohusalığın ilk günlerindeki akıntıya "löşi rubra" denir. Löşi rubra bol miktarda kan içerir. Bu kan açık olan rahim damarlarından sızar. Ayrıca amnion sıvısı artıkları, desidua parçacıkları, verniks ve bazen mekonyum da löşi rubra içinde bulunur. Birkaç gün sonra löşinin pembe ile kahverengi arası renk alması ve kıvamının koyulaşması ile löşi, löşi seroza halini alır. Löşi seroza içinde kan, eksuda, lokosit ve desidua bulunur. 

İkinci haftadan sonra löşinin rengi açılır ve krem gibi beyaz bir renk alır Buna löşi alba denir. Lohusalık döneminde löşinin miktarı 500-1000 cc arasında değişir. Enfeksiyon, emzirme, serviks ya da vajen yırtıkları löşinin miktarını etkiler. Bu akıntı yaklaşık 6 hafta sürer.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat