Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası ağır kaldırabilir miyim?

5,148
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası ağır kaldırabilir miyim?

Özellikle sezaryen yöntemi ile yapılan doğumlar sonrasında ilk haftalarda dikişlerin zorlanmaması için fiziksel aktivitelerden kaçınmak gereklidir. Ağır kaldırmak ve sürekli ayakta kalmak sakıncalı olabilmektedir. Bu durum sadece sezaryen ile doğum yapanlar için değil, normal doğum yapan lohusalar için de geçerlidir. 

Doğum sonrası sürekli hareket halinde olmak kadar sürekli yatmak ve hareketsiz kalmak da sakıncalıdır. Bu anlamda dengeli olmak gerekir.

Lohusalar ister normal doğum, ister sezaryen ile doğum yapmış olsunlar, doğumdan sonra hafif ev işlerini, bebekle ilgili olan bakımlarını yapabilecek kadar hareket etmelidirler. Ancak bu dönemde ağır kaldırmak ve özellikle ağırlık ile ilgili olan egzersiz çalışmalarına bir süre olsun ara vermeleri gerekir. 

Doğum sonrası ağırlık kaldırmak, özellikle henüz eski halini alamamış olan eklem ve kemiler açısından zararlı olabileceği için fazla miktarda ağırlık kaldırılmamasına özen gösterilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat