Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum öncesi bebekte akciğer anomalisi tespit edilirse ne yapmalı?

635
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum öncesi bebekte akciğer anomalisi tespit edilirse ne yapmalı?

Doğum öncesi tanı alan konjenital akciğer hastalıklarında öncelikle hastalığın çocuğun hayatını ne kadar etkileyeceği ön görüsünde bulunulmalıdır. Eğer ki bebeğin hayatını tehlikeye atacak bir durum var ise hızlıca müdahale etmek gerekmektedir. Bu müdahale tespit edilen anomali ile beraber değişiklik göstermektedir.

Eğer bebeğin akciğerinde büyük bir kist var ise anne karnında akciğerine bir tüp takılarak o kistin boşaltılması gerekir. Küçük çapta sayıca fazla mikrokistler varsa ve bebeğin hayati tehlikesi söz konusu ise bunlara açık cerrahi ile müdahale gerekmektedir. Bu müdahale günümüz şartlarında anne karnında iken yapılabilmektedir.

Tanı aldığı dönemde eğer bu patoloji çocuğun hayatını etkilemiyor ise çocuğun üçüncü basamak bir merkezde doğumu sağlanmalıdır. Doğum sonrası çocuk yoğun bakım ünitesinde takip edilmelidir. Kesin tanısı konulduktan sonra da açık cerrahi yöntemle ameliyatı planlanır.

Kimi doğumsal akciğer hastalıkları doğumdan sonra belli bir süre takip edilir. Eğer ki bulguları değişmediyse ya da kendiliğinden gerilemeye başladıysa hasta tedavisiz bırakılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat