Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum korkusunu önlemek için doktora gitmek gerekir mi?

550
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum korkusunu önlemek için doktora gitmek gerekir mi?

Doğum korkusunu gidermek için kendi yapacaklarımızın dışında profesyonel destek alacak mıyız, kimden alacağız sorusu en önemli sorudur.

Kadın doğum uzmanları zaten var. Her gebenin de 1 tane doğum uzmanı olur. Bizim kültürümüzde bir tane olsun, bana ait olsun istediğim soruları sorayım gibi bir imaj vardır. Doğum takımı olması gereklidir. Çünkü sadece 1 tane doktorun başta olmasını istemek sezaryen oranını daha çok arttırır. Doğum takımı birkaç doktordan, ebeden, mümkünse doğum psikoloğundan geçer.

O yüzden de doğum takımı oluşturulduğunda güven olacağı için, istediğin soruyu istediğin zaman sorabileceğin için doğum korkusu kaygıya, kaygı ise eğlenceli bir şeye ve doğum gününe hazırlanıyorum duygusuna dönüşebilir. Bunu dönüştürebilmek çok önemlidir. Fakat bunu dönüştüremeyip de, doktorunuzla çok iyi bir ilişki içerisinde değilseniz de geriye psikolojik danışmanlıklar ve profesyonel anlamda hamilelik ve doğum konusunda uzmanlaşmış kişilerden destek almak gerekir. 

Bütün psikoloji uzmanları bu anlamda hünerlidir. Fakat doğum psikolojisi ve gebelik psikolojisi aynı zamanda doğumun kendisini bilmekten de geçer. Alınacak yardımın zamanı, süresi, ne kadar zamana yayılacağı kişiye, kişinin kaygısının derecesine, korkunun sadece kaygıya mı dönüştüğü, endişede mi kaldığının sistemine göre değişecektir. Aynı zamanda gebeliğin hangi zamanında olduğuna göre de değişecektir. 

O yüzden korku artık hayatınızın kalitesini etkilediğinde, rüyalarınıza aksettiği zaman, ilişkilerinizin kalitesini değiştirdiği zaman, sık ağlamalar, korkunun panik ve nefessizlik şekline dönüştüğünde kronikleşmemesi için psikolojik yardım ve destek şarttır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat