Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum korkusu nasıl geçer?

4,800
kez izlendi
Puan: 3.42 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum korkusu nasıl geçer?

Doğum korkusunu geçirilmesi için 3 etap vardır. Bir tanesi bilgi kulvarıdır. Yani bilinçsel süreçleri arttırmak, doğumun ne olduğunu öğrenmektir. İkincisi fiziksel olarak hazırlanmak, yoga, egzersizler, fiziksel olarak aktiviteler, yürüyüş gibi şeylerdir. Üçüncüsü de psikolojik olarak hazırlıktır. 

Bütün bunların hepsine de doğuma hazırlık ve destek programı denir. Kişinin hangi eksiği varsa ona katılmalıdır. Bazen de üçünün bir arada olması da çok önemlidir. 

Bilgi, doğuma hazırlanırken, doğumda neyle karşılaşacağım, doğum fizyolojisi nedir, doğum hormonları nedir, doğumun kendisi nedir, müdahaleler varsa tıbbi olanları nedir, bütün bunların avantajları ve dezavantajları nedir gibi soruları öğrenmektir. Bunları öğrenme hakkım hem kadının hem de erkeğin bir rolden ebeveyn rolüne geçerken ki kişisel hakkıdır. 

Fizyolojik hazırlıklar, yoga, fiziksel egzersizler, meditasyon, zikir, içe dönüş, yürüyüş ama gene herkesin kendi sürecine göredir. Bunlar için bazen doktordan da onay alınması gerekir. 

Psikolojik hazırlıklar, kendi doğum travmanıza mutlaka çalışıyor olmak, korkuysa, kaygıysa endişeyse, hangi duygunun içinde olacağına konsantre olmaktır.

Bütün bu üçünün de hazırlığını eşle beraber yapmak çok önemlidir. Eşsiz doğum pek olmaz. Eş ister içeride, ister de dışarıda olsun ama mutlaka doğumda yanınızda olmalıdır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat