Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum korkusu için hangi aşamada doktora gitmek gerekir?

939
kez izlendi
Puan: 3.24 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum korkusu için hangi aşamada doktora gitmek gerekir?

Doğum korkusu için psikolojik destek almak şarttır. Bunun dereceleri ise gebeliğin hangi döneminde görüldüğü ve ne kadar şiddetli olduğuyla çok doğru orantılıdır. Bunun ne zaman olacağı kişiye çok bağlıdır. Siz kendinizi çok daha farklı, hayatın kalitesi düşmüş gibi hissettiğinizde ilk önce dengeleme halinin nasıl olacağını bir deneyin. 

Çok paranoyaklaşmamak gerekir. Çünkü gebelikte yaşanan her şey bebeğe de geçmektedir. Farklı bir şeyler olduğunu, korkuların tavan yaptığını hissettiğinizde ilk önce kendinizi dengeleyin. Sonra eşinizle paylaşın. Yalnız geçirmeyin. Çok da paranoyaklaşmadan, yumurta kapıya dayanmadan da profesyonel destek alın. 

Profesyonel desteğin tercihen ilk adımı psikolog, psikoterapist, hamilelik ve doğum konusunda uzmanlaşmış profesyoneller olmalarıdır. Bu noktada doğum doktorunuzun da desteği çok önemlidir. Doğum doktorları psikolojik bilgilere sahip olmadıkları için çok yüksek beklentileriniz de olmasın. Doğum doktorunuzun işi sizin fizyolojik olarak iyi olma halinizi temin etmektir.

Ancak yine de sizi psikolojik olarak destekleyecektir. Çok özel durumlarda da ayrıca destek şarttır. Çünkü bu doğum şeklinizi, doğum sonrasını ve doğum sonrasındaki tüm ilişkilerinizi en önemlisi de hayattaki var oluşunuzu etkiler. Çünkü bu hâl annelikle ilgili olan sorgulamanızı da gıdıklayacaktır. O yüzden oralara doğru gitmeden, endişeler, kaygılar, soru işaretleri korkuya travmaya dönüşmeden önce önlem alınması şarttır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat