Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum korkusu deyince ne anlamalıyız?

670
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum korkusu deyince ne anlamalıyız?

Doğum korkusunun sadece doğum esnasında başlaması gerekmez. Gebelikten önce hatta genç kızlık esnasında bile oluşan korkular vardır. Doğum, gebelik, bebeğin anneden çıkışı kafanızda bir imaj oluşturur. Kadınlar bazen gebelikten önce bile korkmaya başlayabilirler. En yoğunu gebelik başladıktan sonra ve özellikle de gebeliğin ilk aşamasında da değil, 7. 8. 9. aylarda en yoğun haline dönüşür. 

Doğumun kendisiyle ilgili korku, yani fizyolojik olarak vajinadan çıkışla ilgili bir zorluk, çeşitli hikayelerle kafa karışıklığı, becerebilecek miyim, travmatik olacak mı diye olanlardır. En önemlisi kendi doğumunuzda neler yaşadıysanız bu genetik miras olarak vücut kayıtlarınıza geçer. Her ne kadar güzel şeyler duysanız, kendinizi hazırlasanız bile vücut kayıtları kendi doğumunuzla ilgili bir travma varsa doğum korkusu olarak ziyaret eder. 

Doğum korkusunun ötesinde doğum sonrası gibi bir korku da vardır. Son zamanlarda değişik bir şekilde sezaryen korkusu da oluşmuştur. Sezaryen korkusu normal doğuramayacağım ve ameliyat olacağım gibi bir şeydir. Dolayısıyla hepsini toparlarsak doğum öncesinde de korkunuz varsa bunun üzerinde mutlaka çalışın. 

Ağrı eşiği düşük olma hali en çok sorulan sorudur. Acaba ağrı eşiği düşükse daha çok korkuyu ve daha çok ağrıyı hisseder miyiz... Bu biraz şehir efsanesidir. Toplumsal olarak da hipnotize eder. Aklınızda doğumla ilgili eşik, düşük, ağrı gibi kelimeleri çıkartın. Çünkü bazen tam tersi de olur. Bazen eşik daha düşün olduğunda kişi daha çok hazırlanır. Kendini hazırladığında bu orandan yüksek oranda memnun şekilde çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat