Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol ilaçları kilo aldırır mı?

7,904
kez izlendi
Puan: 1.33 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol ilaçları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol hapları bundan yaklaşık 50 yıl önce ilk piyasaya çıktığında östrojen ve progesteron dozu yüksek ve kadının ürettiği progesterona çok benzemeyen bir progesteron içeriğine sahip oldukları görülmüştür. 


Bu nedenle bu hapların sıvı tutulumu yüksektir ve vücutta kilo artışı ve ödeme neden olmuşlardır. Doğum kontrol hapları gelişme sürecinde hem içindeki östrojen dozları azalmıştır hem de progesteron vücudun ürettiğine çok benzemeye başlamıştır. Kadının doğasına uygun hale gelmeye başlamıştır. 

Doğum kontrol haplarının son piyasaya çıkan şekilleri daha az östrojen ve doğal progesteron hormonu içermektedir. Bu nedenle kilo aldırma riski de daha azdır. Ama hiçbir doğum kontrol hapı için kilo aldırmaz veya verdirir diye bir şey söylemek doğru değildir. 2 aylık kullanım süresi içinde zaten iştah açıp açmadığı, vücutta sıvı tutup tutmadığı belli olur. Kilo aldırma eğilimi varsa o zaman doktora danışmak ve ona göre bir yol izlemek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat