Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapları aşırı tüylenmeye neden olur mu?

61,014
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapları aşırı tüylenmeye neden olur mu?

Birçok kişinin doğum kontrol hapı kullanmamasının sebeplerinden biri de tüylenme korkusudur. Bu çok yanlış bilinen bir şehir efsanesidir. Tersine, doğum kontrol haplarını, aşırı tüylenme sorunu yaşayan kişilerde tedavi amaçlı kullanmaktayız. Özellikle bazılarında antiandrojenik etkileri de bulunmaktadır. Yani erkeklik hormonunu baskılayan bir yapısı olduğu için doğum kontrol hapları tedavide direkt olarak kullanılabilir.

Bunun dışında androjenik etkili bir hormon içermemektedirler. Bu nedenle kullanıldığında tüylenmeye sebep olmazlar. 

Doğum kontrol hapları, tüylenme sorunu yaşayan kişilerin ezbere kullanabilecekleri bir ilaç çeşidi değildir. Bu konuda bir kombinasyon uygulanması son derece önemlidir. Doğum kontrol hapı verilen hastalara aynı zamanda epilasyon da önerilir. 

İlaç, epilasyonla birlikte kullanılır. Bunun yanında, kişinin özelliğine göre, tüylenmenin şiddetine göre veya altta yatan hormonal değişikliğe göre çok daha güçlü, farklı ilaçlar uygulanabilmektedir. Yani doğum kontrol hapı tek tedavi yöntemi değildir ancak en hafif formunda çok rahat kullandığımız bir tedavi şeklidir.

Doğum kontrol hapları kesinlikle tüylenme yapmaz, hatta tüylenmeyi azaltıcı etkisi vardır. Ama bu yöndeki etkisi 2-3 ay içinde değil 6-9 ay içinde görülebilir. Çıkmış olan tüylerde yumuşama ve yeni çıkan tüylerde azalma gibi bir etki söz konusu olacaktır.

Tüylenme tedavisinde kullanılan içeriği doğum kontrol hapına benzer başka bir preparat vardır. Tüylenmenin tedavisinde o kullanılır ama doğum kontrolü amaçlı olarak verilen haplarda da bu yönde fayda sağlanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat