Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapının farklı saatlerde alınması sorun yaratır mı?

77,430
kez izlendi
Puan: 3.49 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapının farklı saatlerde alınması sorun yaratır mı?

Doğum kontrol ilacının akşam yatarken alınmasını öneriyorum. Çünkü başlangıçta baş ağrısı, bulantı gibi şikayetler meydana gelebilmektedir. Eğer ilaç içme saatinizi akşam yatmadan önce saat 10:00 olarak belirlediyseniz, ilacı iki saat önce ve iki saat sonra içmenizde bir mahsur olmayacaktır.

İlla tam saatinde ilacı almanız gerekmez ancak bir gün sabah içerken, bir gün akşam yatmadan önce ilacı almanız uygun değildir. Çünkü kan düzeyinin belirli düzeylerde etkilerinin devam etmesi gerekir. İlaç bu şekilde alınırsa veya unutulursa, 24 saat geçtikten sonra mutlaka unutulan doz alınmalıdır. Salı akşamı ilacı almayı unuttuysanız, Çarşamba sabahı hemen ilacı almanız gerekir. Almazsanız, ilaç etkinliği konusunda güvenilirliğini kaybedecektir.

Bu nedenle ilacın düzenli kullanılması çok önemlidir. Doğum kontrol hapının koruyuculuğunu elde edebilmek için alışkanlık haline gelmesi önemlidir. Yaratabileceği rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak akşam alınması en mantıklı olan seçenektir. 

İlaç, adet kanamasının başladığı ilk 2 gün içinde alınmaya başlanmalı ve 21 gün süreyle düzenli olarak kullanılmalıdır. Ardından 7 gün süre ile ara verilir. İlaç, etkisini bu yedi gün boyunca göstermeye devam eder. Ancak ilacın kullanılmaya başladığı ilk ayda, alternatif korunma yöntemlerini de kullanmak, sadece doğum kontrol hapının koruyuculuğuna güvenmemek riskleri en aza indirecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat