Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

253,827
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Aylık olarak kullanılan doğum kontrol hapları 21 tablet ya da 28 tablet olarak üretilmektedir. 21 tabletliler âdet başında ilk 5 gün içerisinde başlanarak 21 gün boyunca, her gün günde 1 tane alıp sonrasında 7 gün ara vererek 2. kutuya başlamak şeklinde kullanılmaktadır. Yani 21 tabletli bir doğum kontrol hapı kullanacaksanız âdetin ilk 5 günü içerisinde başlayıp her gün günde 1 tane doğum kontrol hapı alıp, daha sonra 7 gün ara vererek yeni bir kutuya başlamak uygun olacaktır.

Eğer 28 tabletlik bir doğum kontrol hapı kullanıyorsanız yine âdetin ilk 5 günü içerisinde doğum kontrol hapına başlayacaksınız. Âdetin ilk 5 günü içerisinde başladıktan sonra her gün günde 1 tane kullanacaksınız ve 7 gün ara vermeyeceksiniz. Yani 28 tabletlik doğum kontrol hapları aslında bu 7 gün içerisinde oluşabilecek karışıklıkları engellemek için üretilmişlerdir. O 7 günlük periyotta genellikle doğum kontrol hapları içerisinde östrojen ve progestoron hormonları yoktur. Onun yerine demir ihtiva eden tabletler yerleştirilmiştir. Amaç hastanın kanama döneminde oluşacak demir ihtiyacını da kapatmaktır.

Doğum kontrol hapları unutulursa  

İlk 15 gün içerisinde eğer tek 1 tablet unutulduysa, akla gelir gelmez bu tabletin alınmalıdır. Sonra sanki unutulmamış gibi ek bir önlem uygulamadan yola devam edilebilir. Eğer 2 tablet unuttuysanız 2 gün boyunca 2'şer tablet alarak 7 gün ek bir korunma yöntemi uygulamak gerekir. Eğer 3 tablet almayı unuttuysanız o zaman o kutuyu bırakıp yeni kutu doğum kontrol hapı alarak yola devam etmeniz daha doğru olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat