Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

134,021
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Ülkemizde, piyasada bulunan doğum kontrol hapları içinde 21 adet tablet bulunmaktadır. Bu hapların içinde östrojen ve progesteron hormonu bulunur.  

İlacın kullanımına başlanma zamanı oldukça önemlidir. Adet kanamasının ilk beş gününde tercihen birinci veya ikinci gününde ilk kutuya başlamak gerekir. Günde bir adet; gün içinde ise sabah, öğle veya akşam belirlenecek saatlerde kullanmaya başlamak gerekir. Gün içinde meydana gelecek birkaç saatlik gecikmeler ilacın etkisini azaltmaz. Ancak yine de düzenli kullanıma dikkat etmek son derece önemlidir. İlaç kullanımını alışkanlık haline getirmek, sabah öğle veya akşam bir adet olacak şekilde düzenli olarak kullanmak faydalı olacaktır.

Adet kanamasının birinci veya ikinci gününde ilk kutuya başlanmalıdır. Toplam 21 adet olan tablet bitene kadar her gün bir adet kullanılmalıdır. 21 günü tamamladıktan sonraki 7 günlük süreçte hiç ilaç kullanmamak gerekir. Bu yedi günlük süreçte, kadından kadına değişebilecek şekilde adet kanamaları başlayacaktır. Doğum kontrol hapı kullanılırken bu kanama daha az görülebilir. Ardından yedi gün bittikten sonra ikinci kutunun kullanımına başlanmak gerekecektir.
Sadece ilacın ilk kutusunda, regl döneminin ilk iki günü ilaç kullanımına başlamak önemlidir. Sonrasında 7 günlük boşluklarla periyodlara dikkat edilmelidir.

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat