Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

204,137
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğum kontrol hapını eczaneden veya bir dost tavsiyesiyle kullanmaya başlamak doğru değildir. Jinekolojik muayenenin ardından jinekoloğun hastayı doğru preparata yönlendirmesi gerekir.


İdeali, doğum kontrol hapının bir kadın doğum uzmanı tarafından yazılmasıdır.  Hastanın ilacı kullanmaması gereken durumlar olabilir. Çok şiddetli migren atakları, aktif karaciğer hastalıkları, aktif hepatit, damar tıkanıklığı, damar içi pıhtılaşmaya bağlı emboli gibi riskler mevcuttur. 

Kendisinde bu tür hastalıklar gözlemlenmese de ailesinde söz konusu olabilir. Bu hastalara doğum kontrol hapı vermemeyi tercih ederiz. Bu yüzden böyle bir hastalığın veya riskin söz konusu olup olmadığını iyi araştırmak gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanımı

Bir diğer önemli nokta da preparata doğru zamanda başlanmasıdır. Prospektüslerde yazan 3 haftalık kullanım, 1 haftalık boşluk uygulanmalıdır. Âdet kanamasının başladığı birinci gün başlayıp 21 gün peşi sıra kullanmak gerekir.

Önceden kestirilemeyen birçok yan etki görülebilir. Ancak tolere edilemeyen yan etkiler ortaya çıktığında çok ısrar etmeden başka bir hapa geçmek veya hormonal doğum kontrol yönteminden vazgeçmek doğru olabilir.

Her gün aynı saatte

Doğum kontrol hapları düzenli kullanılmadığı durumda ara kanamalar yapabilir. Bazen bu ara kanamalar can sıkıcı hale gelebilir. Onun için hapı her gün unutmadan, unutulursa hatırlandığı an almak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat