Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum esnasında görülebilen riskli durumlar nelerdir?

2,253
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum esnasında görülebilen riskli durumlar nelerdir?

Hamileliğin sonunda normal doğum kararı verilmiş olsa bile yüzde yirmi ile otuz arasında değişebilen bir sezeryan riski vardır. Bebek herhangi bir şekilde doğum kanalında ilerleyemezse, rahim ağzı açılmazsa veya bebeğin kalp atışları oksijensiz kaldığını düşündürtecek kadar azalmışsa, o zaman doğumun sezeryan ile gerçekleştirilmesi daha uygun olur.

Doğum sonrası durdurulamayan kanamalar söz konusu olduğunda anneye ekstra bir operasyon yapılabilir. Normal doğum sırasında eğer bebeğin eşi çıkmazsa, riskli bir durum söz konusu olabilir. 

Sezeryan olarak yapılan doğumlarda, riskler farklılaşabilir. Anestezi şekillerine bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Genel anestezi uygulandığında uyanamama riski mevcuttur. Fakat son yıllarda artık uyanamama riski annelerin genç yaşına bağlı olarak çok azalmıştır. İlerleyen ameliyat tekniği sezeryan olarak yapılan doğumlardaki riski azaltmaktadır. Düşük ihtimale karşın görülen riskler arasında yara yerinde enfeksiyon, yara yerinin açılması ya da kanaması gibi durumlar sayılabilir. Bunun dışında doğum sırasında daha büyük yaralanmalar da olabilir. Fakat bunların dünya üzerinde görünürlüğü yok denecek kadar azdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat