Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum borçlanmasına nasıl başvurulur?

361
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum borçlanmasına nasıl başvurulur?

Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen kadınlar bunun için bağlı bulundukları il veya ilçe sosyal güvenlik kurumlarına kimlikleri ile birlikte doğum borçlanması formunu doldurarak başvurabilirler. Doğum borçlanması için doğum tarihleri, nüfus müdürlüğü ile irtibata geçilip sistem üzerinden görünebileceğinden SSK'ya doğumla ilgili ayrı bir evrak vermeye gerek yoktur. 

Doğum borçlanmasından doğum yapan ya da yapmak isteyen tüm kadınların yararlanabileceği doğru değildir. Bunun için şartları yerine getirmek gerekir. Bunun için öncelikli olarak SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı başlangıcı olması gerekir. Devamında kadının doğumdan sonraki sürede çalışmadığı, isteğe bağlı prim ödemediği süreler de borçlanılabilir. 

Çoğul gebeliklerde sadece tek bir çocuk için doğum borçlanmasından yararlanılır. SSK il müdürlüklerine borçlanma asgari ücretin brüt rakamının yüzde 32'si alınıp 30'a bölünerek ödenebilir. Bu en alt sınırdır, bunun en üst sınırı da 6,5 katıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat