Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğalgazda kombi mi merkezi sistemler mi daha karlı?

39,942
kez izlendi
Puan: 3.29 / 5
Detaylı Açıklama

Doğalgazda kombi mi merkezi sistemler mi daha karlı?

Apartmanlarda merkezi sistem veya kombi kullanımı farklı açılardan karşılaştırılabilir.

Merkezi sistem yalıtımlı binalarda ve maliyet paylaşımının doğru yapıldığı durumlarda uygun bir yöntemdir. Her daire istediği sıcaklığa tek bir merkezden ısıtılabilir. Bunu yapabilmek için dairelerde sıcaklık ayarı için kumandalar bulunmalıdır. Aksi halde her daire için konfor şartı sağlanamaz ve ihtiyaçtan daha fazla ısı üretimi, yani yakıt tüketimi gerçekleşebilir. 

Merkezi sistemlerde bir diğer önemli konu da giderlerin paylaşımıdır. Bunun için her daireye aktarılan ısıyı ölçen ekipmanlar yerleştirilmeli ve düzenli aralıklarla okuma yapılarak tüketim adaletli şekilde paylaştırılmalıdır. 

Bunun için yaygın kullanılan ekipmanlar arasında kalorimetre, ısı pay ölçer ve kat istasyonları bulunur.

Merkezi ısıtma sistemlerinde kullanım suyu ısıtması sağlamak önemli problemlerdendir. Bunu çözmek için her dairenin kendi su ısıtma cihazına sahip olması ya da merkezi depolamalı sıcak su hazırlama yapılması veya kat istasyonları ile daire girişlerinde sıcak su hazırlama mümkündür. 

Tüm bu yöntemlerinde kendi içinde avantajları ve dezavantajları mevcuttur. 

Kombi kullanımı özellikle daireler arasında izolasyon bulunmadığında ısı kaçışı artacağından kullanıcılara daha maliyetli bir yöntem olabilir.

Kullanım suyu açısından kombi kullanımı daha ekonomik bir yöntemdir. Bazı merkezi sistem çözümlerinde gerekenden daha fazla enerji üretimi gerçekleşebilir. Burada sistemin modülasyon aralığının geniş olması ve kumanda sisteminin gelişmiş olması önemlidir.

Buderus duvar tipi yoğuşmalı kazanlarla yapılan merkezi kaskat sistemleri ile ihtiyaç kadar enerji üretimi, verimli ve güvenli işletim, bakım kolaylığı, uzun ömür, küçük montaj alanlarında yüksek kapasite üretimi gibi çeşitli avantajlar sağlanabilir.

Buderus Çağrı Merkezi: 444 5 474

Videoyu Göster

Ev & Dekorasyon Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat