Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal fermente zeytin nasıl olur?

8,103
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal fermente zeytin nasıl olur?

Kutsal meyve olarak tanımlanan zeytin aslında saflığı ve doğallığı temsil eden bir meyvedir. Fakat bu meyveyi diğerlerinden ayıran çok önemli bir özellik vardır. Bu özellik de dalından koparıldıktan sonra direkt olarak tüketilememesi ve mutlaka bir tatlandırma işlemine tabi tutulmasıdır. 

Zeytinin tatlandırılması ile ilgili çok farklı yöntemler mevcuttur. Bu meyvenin saflığına ve doğallığına zarar vermeden tatlandırılması gerektiğini düşünmekteyim.  Yani "doğal fermantasyon" yöntemi kullanılarak tatlandırılmalıdır. Peki nedir bu "doğal fermantasyon" ve neden "doğal fermantasyon" ?

Doğal fermantasyon kısaca; zeytinlerin herhangi bir kimyasal madde kullanılmaksızın sadece tuz ve su ile muamele edilerek yaklaşık 6-9 ay süre içerisinde yenecek kıvama gelmesidir. Biraz bilimsel olarak da; zeytinin bünyesinde bulunan ve zeytinin kendine has acılığına neden olan oleoropein maddesinin, iyi bakteriler ile (sütten yoğurt yapan bakteriler gibi) fermente (mayalanma) edilmesidir.

Yine bu yöntem ile birlikte de karşımıza Gemlik çeşidi zeytin çıkmaktadır. Aslında Gemlik çeşidi zeytini de bu kadar değerli kılan yüzyıllardır kendine has taş baskılı doğal fermantasyon tekniği ile tatlandırılması ve bu tekniğin uygulanmasına devam edilmesidir. Yani özel yeraltı havuzlarında sadece tuz ve su ile taş baskı uygulanıp adeta şarap misali olgunlaştırılmasıdır.

Neden doğal fermantasyon sorusuna cevap olarak ise,

- Üretiminde, doğal işleme tekniği sebebiyle tuz ve organik asit haricinde hiçbir kimyasal madde kullanılmaması,
- Doğal işleme tekniği sebebiyle, zeytine özgü fenolik tat ve bileşenlerin, zeytinin bünyesinde maksimum seviyede muhafaza edilmesi sonucu oluşan, özel aromatik tada sahip olması,
- Anti kansorejen olarak bilinen, polifenolik maddelerin, ki bunlar renk ve tat bileşenleridir, minimum kaybı nedeniyle içerdiği besin öğeleri açısından daha değerli bir gıda maddesi olması sıralanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat