Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğal doğum nedir?

1,941
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğal doğum nedir?

Doğal doğum, tüm doğum seyrinin normal şekilde gittiği, kendiliğinden başladığı ve tıbbi personel tarafından herhangi bir müdahalenin yapılmadığı doğum şeklidir. Eğer doğumunuzu vücudunuzun yönledirmesini istiyorsanız ve bu konuda aktif rol almak istiyorsanız tercih edeceğiniz doğum şekillerinden bir tanesi doğal doğumdur. Burada öncelikle başlangıcı da doğal olarak olmalıdır, kasımalar kendiliğinden başlar. Hastaneye geldiğinizde veya doğum yapmak istediğiniz yere gittiğinizde size tıbbi personel tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Bu süreçte kasılmalar devam ederken hareket edebilir, yürüyebilir istediğiniz pozisyonda durabilirsiniz. İsterseniz duş alabilirsiniz, masaj uygulamaları yapılabilir. 

Doğal doğumda aktif halde olduğunuzdan doğumunuz sırasında ortaya çıkan kasılmaları daha kolay tolere edebilir ve ağrı kesicilere olan ihtiyacınızı daha düşük seviyede tutabilirsiniz. Her şey doğal seyrettiğinden, oksitosun hormonu kendiliğinden salgılandığından ek bir uygulamaya da gerek olmayacaktır. Bu şekilde ağrı kesici ihtiyacı yine ek uygulamalar olmadığı, oksitosin uygulaması yapılmadığı için hiç olmayacak ya da çok daha az olacaktır. Ayrıca en önemli evre olan doğumun 2. fazında yani bebeğin çıkma ve itilme sürecinde de aktif olarak buna katılabilirsiniz. Doktorunuza ya da tıbbi personele yardım edebilirsiniz. Bunu hissederek daha kolay bir doğum yaşayabilirsiniz. 

Doğal doğumda tıbbi personel tarafından genelde rutin olarak uygulanan birçok tıbbi uygulama gerçekleştirilmez. Bunlardan  oksitosin ile indüksiyon verilmesi yanı sıra epizyo açılması dediğimiz bebeğin çıkışı sırasında vajen çıkışını genişletmek gibi uygulamalar olabilir. Ya da başka doğumu kolaylaştıracak ilaçların uygulanması, su kesesinin açılması gibi girişimlerinin yapılmamasını da anlıyoruz doğal doğum başlığı altında. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat