Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dizinde kireçlenme olanlar günlük hayatlarında nelere dikkat etmeli?

7,388
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dizinde kireçlenme olanlar günlük hayatlarında nelere dikkat etmeli?

Dizlerinde kireçlenmesi olanlar uzun süre hareketsizlikten kaçınmalıdır. Kilolu kişilerde kireçlenme daha fazla görülmektedir. Dize binen yük fazla oldukça kireçlenmeler de artmaktadır. Bu sebeple kişinin uygun kilosunun üzerinde olmaması gerekir. Uzun süre hareketsizlik kireçlenmeyi arttıracağı için de hareketsizlikten kaçınmalıdır. 

Yani birinci sırada diz eklemine binen yükü ortadan kaldırmak veya azaltmak vardır. İkinci sırada ise fazla kilolar vardır. Fazla kilolar varsa bunlardan arınmak gerekir. 

Diz kireçlenmesi olan kişiler uzun süre sabit pozisyonda kalmamalı ve 30 dakikada bir 2 - 3 dakika yürümelidir. Ayakta uzun süre yapılan bir işiniz varsa 20 - 25 dakikadan fazla sabit pozisyonda durmamak, uzun yürüyüşler yapıyorsanız molalar vermek önemlidir. Kişinin vücut ağırlığı ve kas iskelet yapısına göre uygun egzersiz programlarının düzenlenmesi, diz kireçlenmelerinin şikayetlerinden korunmada çok önemlidir. 

Yine diz eklem sıvısını arttırıcı birtakım destek tedaviler, PRP uygulamalarının yanı sıra, uygun diz egzersizlerinin de yapılmasıyla diz kireçlenmelerinde başarı oranı yüksektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat