Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diz çapraz bağ yaralanması nedir?

10,758
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diz çapraz bağ yaralanması nedir?

Dizdeki çapraz bağlar tibia adı verilen kaval kemiğinin öne ve arkaya doğru aşırı kaymasını ve diz ekleminin aşırı dönme hareketini (rotasyon) engeller. Yaralanma en sık olarak bir bacak yerde sabit iken vücudun kendi üzerinde dönme hareketi yapması sonucu oluşur. Oluşan travmanın şiddeti ile sırasıyla zedelenme, yırtık ve kopma oluşmaktadır. Yaralanma  sonucu akut dönemde dizde ağrı, şişme ve hemartroz denilen diz eklemi içine kanama gerçekleşirken, kronik dönemde dizde sık sık boşalma hissi, güvensizlik ve diz önü ağrısı gibi instabilite bulguları görülebilir. Hastaların önemli bir bölümü de yaralanmadan aylar ve yıllar sonra dizde boşalma, güvensizlik hissi, hızlı koşarken, depar esnasında veya spor esnasında dizde dönme hissi ile doktora başvurmaktadır. Yaralanma en çok kontakt spor dediğimiz futbol, basketbol, voleybol, dövüş sporları ve kayak sporları yapanlarda görülür. 

Bu durum tedavi edilebilir bir durumdur ve mutlaka ameliyat gerektirmez. Erken dönemde ilaç tedavisi, buz ve bandaj tedavisi daha sonrasında da iyi bir fizyoterapi ile hasta takip edilebilir. Sporcularda muhakkak cerrahi tedavi önerilmektedir. Spor yapmayan kişilerde dahi eğer aktif bireylerse, dizde instabilite bulguları varsa cerrahi tedavi önerilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat