Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabetik hamilelerin nasıl beslenmesi gerekir?

1,175
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Diyabetik hamilelerin nasıl beslenmesi gerekir?

Şeker hastaları için sağlıklı beslenme ilkeleri esasında tüm insanlarla aynıdır. Ancak her insanın olduğu gibi her diyabet hastasının da kendine özel gereksinimleri olabilir. Kendi vücut kitle endeksine, kas kitlesine ve günlük aktivitesine göre veya gebelik durumuna göre ihtiyaçları değişebilir. Bu nedenle beslenme danışmanlığı almakta büyük fayda vardır. Ancak ilk olarak günde 3 büyük öğün yerine, porsiyonların küçüldüğü 4-6 öğün ya da 5-6 öğün ideal olandır. Çünkü şekerin ne çok yükselmesi ne de çok düşmesi istenilir. Belirli aralıklarla beslenmek şekerin stabil kalmasını sağlar.

Burada mümkün mertebe kandaki şekeri yükselten karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Bunlar rafine şeker, beyaz un, pirinç ve patates gibi şekeri en hızlı yükselten besinlerdir. Bu besinlerin dengeli tüketilmesi gerekir. Önemli olan bunları bilinçli tüketmek, hatta mümkün olduğunca azaltmak ve karbonhidratları kompleks karbonhidrat denilen tam tahıllardan, bakliyatlardan, meyve ve sebze gibi gıdalardan almaktır. Kaslarınızın ve vücudunuzun bütün sistemlerinin çalışması için yeterli protein almalısınız. Esansiyel yağ asitleri ile bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan hem de kana şekerinin hızla geçmesini önleyen posalı gıdaların tüketilmesi de çok önemlidir. 

Her kişide olduğu gibi şeker hastalarında da şeker hastalığı olan gebelerde de su alımına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle gebelik sırasında ama her zaman tartı alınımının takibi de hem gebeliğin, hem bebeğin, hem de annenin sağlığının takibi açısından çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat