Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabetik hamileler beslenme konusunda nelere dikkat etmeli?

636
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Diyabetik hamileler beslenme konusunda nelere dikkat etmeli?

Sağlıklı bir gebelik olasılığını artırmak için diyabetik anne ve bebeği mutlaka yakından takip edilmelidir. Diyabetik olduğu anlaşılan kişinin mutlaka düzenli olarak kan şekerleri ölçülmesi gerekir. Gebelikte bunlara biraz daha hassasiyet gösterilmesi gerekir. Çünkü var olan diyabeti gebelik daha da ilerletebilir, eğer oluşmuşsa, komplikasyonlarını artırabilir, şekerleri daha stabil hale getirebilir. 

Özellikle ilk üç ayda kan şekerinin düzenli olması çok değerlidir. Bu dönemde de bebekte oluşabilecek anomaliler nedeniyle 3 ayın ve 4,5 ayın sonunda yapılan anomali taramaları ve diyabetik hastalara özel olarak fetal ekokardiyografi yapılması anne ve bebeğe tavsiye edilen testlerdir.

Gebelikte anne sağlığı açısından kan basıncı ve kilo takibi düzenli yapılmalıdır. Her gebelik için her ay yapılması gereken bir şeydir. Doğal olarak diyabeti olan anneler için de geçerlidir. Bunun yanı sıra diyabetik annelerde eğer daha önce var olan gözde bozukluk, böbrek hastalıları, kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi hastalıklar varsa, bunların da ayrıca yakından ve ilgili uzmanlar tarafından takip edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat