Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabet hastalarında hamilelikte nelere dikkat etmek gerekir?

1,098
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Diyabet hastalarında hamilelikte nelere dikkat etmek gerekir?

Diyabet kronik süreçli bir hastalıktır. Eğer anne adayı gebe kalmadan önce diyabet hastası olduğunu biliyorsa, bu konuda belirli bir bilinç düzeyine sahiptir. Ancak gebelik öncesinde danışmanlık almasında büyük bir fayda vardır. Çünkü şekerleri düzenlenmiş olarak gebeliğe başlaması, özellikle ilk aylarda yüksek şekerin bebeği ciddi derecede olumsuz etkileyebileceğinden çok önemlidir. 

Hamilelik döneminde şeker hastalarında folik asit gibi bazı ilaçların dozunun daha yüksek kullanılması gerekmektedir. Çünkü şeker hastalarının nöral tüp defekti riski normalden fazladır. Bunun yanı sıra beslenme danışmanlığının alınmasında fayda vardır. Bir diyabet hastası her ne kadar az çok nasıl beslenmesi gerektiğini bilse de gebelik sırasında bu ihtiyaçlar değişir. Bu nedenle ekstra beslenme danışmanlığı alınmasında fayda vardır.

Bunun yanı sıra bütün kronik hastalıklarda olduğu gibi diyabet psikolojik olarak bazı zorlanmalara da yol açar. Özellikle diyabet hastaları hasta olduklarını kabul etmeyebilir. Tedavisiz de olabilirler. Bu nedenle sıklıkla destek alması, bu durumuyla yüzleşip en uygun önlemleri alarak, sağlıklı bir yaşam sürmesi annenin ve bebeğin lehine olacaktır.

Egzersiz bütün insanlar için olduğu gibi özellikle şeker hastaları için de çok önemlidir. Şekerin kandan alıp kullanılması kolaylaştırır ama aynı zamanda kas kitlesini artırarak insülin ihtiyacını azaltır. Bezen de şekerin insülinsiz de kontrol altında tutulmasına, iyi düzeyde kalmasına yardımcı olur.  Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak, hem gebelik öncesinde, hem de gebelik sırasında şeker hastaları açısından çok önemli bir alışkanlıktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat