Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Divan edebiyatında nesir (düzyazı) şekilleri nelerdir?

1,086
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Divan edebiyatında nesir (düzyazı) şekilleri nelerdir?

Divan edebiyatında nesir; sade, orta ve süslü olmak üzere üç anlatımla gerçekleşir. Divan edebiyatı içindeki nesir şekillerini ana hatlarıyla belirtmek gerekirse tarih, vakayiname, tezkire, seyahatname, sefaretname, siyasetname, münşeat, siyer, kısası enbiya, surname, şehrengiz ve gazavatnameleri sayabiliriz. 

Tarih geçmişteki dönemleri, kişileri anlatan düzyazı türüdür. Vakayinameler Osmanlı Devletinin resmi tarihini anlatan eserlerdir. Tezkireler ünlü kişilerin yaşam öykülerinin toplandığı kitaba verilen isimdir. Seyahatnameler yazarların gezdikleri yerlerle ilgili izlenim ve bilgilerini aktardıkları yapıtlardır. Sefaretnameler Osmanlı elçilerinin bulundukları ülkeye ait bilgileri ve izlenimlerini içeren, gezi yazısına benzeyen yapıtlardır. Siyasetnameler devlet adamlarına yöneticilik ile ilgili bilgi veren edebi yapıtlardır. Münşeatler mektuplardan veya çeşitli konulardaki süslü nesir örneği olan düzyazılardan oluşan eserlerdir. Siyer peygamberimizin hayatını anlatan yapıtlardır. Kısası enbiyalar peygamberlerle ilgili kıssaları içeren eserlerin genel adıdır. Surnameler şehzadeler için sünnet, kadın sultanlar için evlilik törenlerinin anlatıldığı yapıtlardır. Şehrengizler bir şehrin güzelliklerinin anlatıldığı eserlerdir. Gazavatnameler ise savaşların, kahramanlıkların, zaferlerin anlatıldığı yapıtlardır. 

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat