Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Divan edebiyatında Fuzuli'nin yeri nedir?

2,095
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Divan edebiyatında Fuzuli'nin yeri nedir?

Fuzuli bilgin bir şairdir. Arap, Fars ve Türk dillerini, bu üç dilin edebiyatlarını çok iyi öğrenmiştir. Zamanının geçerli bütün bilim dallarında okumuş, bilgi sahibi olmuştur. 

Fuzuli her şeyden önce bir aşk şairidir. Bütün şiirlerinde aşkını anlatmıştır. Bu aşk maddi beşeri aşktan başlayarak İlahi, tasavvufi aşka gitmiştir. Fuzuli'de aşkın böyle beşeri aşktan nasıl yavaş yavaş sıyrılarak ve maddeden uzaklaşarak ilahi aşka eriştiği Leyla ile Mecnun mesnevisinde en iyi şekilde görülür.  

Fuzuli'nin şiirlerinde tasavvuf, şiirin derinliklerinde gizlenmiştir. Fuzuli yaşadığı çevrenin karşıklıklar içinde olması, hayatta çektiği yoksulluğun verdiği ızdırabı üstün bir sanat dehasıyla birleştirerek şiirine aktarmıştır. Gazellerinin tamamına yakınında bu ızdırabı görmek mümkündür. İşte bu nedenle Türk edebiyatında defalarca yazılan Leyla ile Mecnun hikayeleri içinde en başarılı olanı, Fuzuli'nin mesnevisidir. Bu hüzünlü konuyu yaradılışına çok uygun bulmuş, şiirinde işlemiş ve çok da başarılı olmuştur. 

Fuzuli'nin şiirleri gayet samimidir. Aşkını anlatırken heyecanını, lirizmini hemen hissettirir. Şiirleri sehli mümteni örneğidir. Üzerinde hiç düşünülmeden, hazırlıksız söylenmiş izlenimini verir. Okuyucuya şairin hislerini kolaylıkla ortaya döktüğü duygusunu verir. Fuzuli Divan edebiyatının bir çok türünde yapıt vermesine rağmen "gazel şairi" olarak tanınmıştır. 

Fuzuli, Türk şiirini İran şiiri seviyesine getirme gayretindedir. En çok etkilendiği şairler Hafız-ı Şirazi, Ali Şir Nevai, Necati, Habibi'dir. İranlı şair Nizami de onun esin kaynakları arasındadır. Şiir düşünce ve duyguları sergilemeye, insanı tanımlamaya yarayan bir sanattır. Şiirinde halk dilinde kullanılan sözcüklere, deyimlere ve atasözlerine rastlanır. Şiirlerinde hadislerden ve Kuran'dan sıkça alıntı yapmıştır. Hadikatü's Süeda adlı yapıtı dinsel lirizmin başarılı örneklerindendir. Fuzuli sadece Divan edebiyatının değil, tüm zamanların en büyük lirik şairlerinden birisi olarak kabul görmektedir. Çağdaşı Bağdatlı Ruhi'den başlayarak Zâtî, Hayâlî Bey ve Taşlıcalı Yahyâ gibi birçok şairi etkilemiş, çok önemli bir sanatçıdır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat