Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Divan edebiyatı şairleri kimlerdir?

2,822
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Divan edebiyatı şairleri kimlerdir?

Divan edebiyatı ortaya çıkışı 13. Yüzyıl'da Hoca Dehhani ile ortaya çıkmıştır. Hoca Dehhani için "Bu edebiyatın kurucusudur." diyebiliriz. Yine aynı yüzyılda Mesnevi sahibi Mevlana ve Fütüvvetname'siyle bilinen Haliloğlu Yahya Burgazi karşımıza çıkar. 14. Yüzyıl'da tuyuğlarıyla ünlü Nesimi ve Kadı Burhanettin, Garipnamesi'yle tanınan Aşık Paşa, İskendername ve Cemşid ü Hurşid adlı eserlerin sahibi Ahmedi, Mantık'ut Tayr şairimiz Gülşehri önemli şairlerimiz arasındadır. 


Divan edebiyatı şairlerinden Vesiletün Necat (halk arasında bilinen adıyla Mevlid) şairimiz Süleyman Çelebi ve Çengname adlı eseriyle tanıdığımız Ahmed-i Dai 14 ve 15. Yüzıllar'da yaşar. 15. Yüzyıl'da karşımıza Çağatay edebiyatının en ünlü şairi Ali Şir Nevai çıkar. Yine 15. yüzyılda Harname şairi Şeyhi'yi görürüz. 

16. Yüzyıl'a Kanuni Mersiyesiyle Baki ve üç dilde Divanı olan Fuzulî damgasını vurmuştur. Bu yüzyılda Zati'yi, Bağdatlı Ruhi'yi, Hayali'yi ve Taşlıcalı Yahya'yı da sayabiliriz. 

17. yüzyılda kaside ve hicivleriyle en öne çıkan şair Nefî'dir. Naili, Neşati, Şeyhülislam Yahya da 17. yüzyıl sanatçılarındadır. Hikemi yani öğretici şiirleriyle tanıdığımız Nabi ve Lale Devri'nin ünlü şairi Nedim 17. ve 18. yüzyıllarda yaşamını sürdürmüştür.

18. yüzyılda Sümbülzade Vehbi'yi de anabiliriz. Bu edebiyatın son büyük şairi ise Hüsn ü Aşk şairi Şeyh Galip'tir. Divan edebiyatı geleneği 19. yüzyılda Enderunlu Vasıf, Keçecizade İzzet Molla ve Yenişehirli Avni adlı sanatçılarımızla da varlığını devam ettirmiştir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat