Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dişi kedilerde kısırlaştırma ne zaman yapılmalı?

3,628
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dişi kedilerde kısırlaştırma ne zaman yapılmalı?

Dişi kedilerde kısırlaştırma kedi sahiplerinin kafasını en çok karıştıran konulardan biri. Dişi kedilerde kısırlaştırma zamanı ve yöntemi ile ilgili farklı görüşler bunun en önemli nedenlerinden elbette. 


Dişi kedilerde ilk kızışma dönemi, kediden kediye değişmekle birlikte cinsiyet hormonlarının salgılanmaya başlamasıyla kedi 6 aylıkken görülüyor. 

Veterinerler dişi kedilerde kısırlaştırma için en uygun zamanın olarak ilk kızışmadan sonrası olduğu görüşünde. Çünkü bu dönemde dişi kedinin üreme organlarındaki kan dolaşımında ciddi bir artış oluyor. Bu dönemde yapılacak kısırlaştırma ameliyatlarında ortaya çıkacak kanamaların durdurulması çok zor olabiliyor. 

Bu nedenle kızışmadan önce ya da kızışma sırasında kısırlaştırma yapılması ile tavsiye edilmiyor. Eğer kedinin ilk kızgınlık dönemi uzun sürüyorsa ve geçmiyorsa dişi kedinin cinsiyet hormonlarını baskılayıcı ilaçlarla kızışma durdurulabiliyor. Bundan sonra operasyon yapılabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat