Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dişi kedi ne zaman kısırlaştırılmalı?

17,921
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dişi kedi ne zaman kısırlaştırılmalı?

Dişi kedilerde kısırlaştırma kedi sahiplerinin en çok kafasını karıştıran konulardan biri.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre dişi kediler ilk kızgınlık dönemini yaşadıkları 6-8 aylık dönemden itibaren kısırlaştırılabilir. Yine bilimsel araştırmalara göre dişi kedilerde kısırlaştırma için en ideal zaman dişi kedinin ikinci kızışma dönemine yaklaştığı 10-12 aylık dönemdir. 

Dişi kedilerin bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırılmasının daha iyi olacağı düşüncesi bilimsel değildir. Doğum yapan kedilerde çeşitli kanser türleri ve farklı hastalıklar doğum yapmayan kedilere göre daha yüksek oranda görülür.

Örneğin dişi kedilerde kısırlaştırma kedi meme tümörü, yumurtalık kistleri ve rahim enfeksiyonları gibi rahatsızlıkların önlenmesi için son derece önemlidir. Doğum yapmadan kısırlaştırılmış dişi kedilerde meme tümörü neredeyse hiç görülmezken, doğum yapan dişi kedilerde bu rahatsızlığın görülme sıklığı kayda değer derecede yüksektir.

Kısırlaştırmadan sonra dişi kedinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Kısırlaştırma kediyi kilo almaya meyilli hale getireceği için dişi kedi özel diyet mamalarla ve doğru bir beslenme programıyla beslenmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat