Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diş hassasiyetleri hamilelerde neden daha fazladır?

12,033
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Diş hassasiyetleri hamilelerde neden daha fazladır?

Hamilelikte özellikle 2. ve 8. ay arasında hamilelik gingivitisi denilen bir problemle sıklıkla karşılaşılır. Gebelik döneminde diş etlerinde şişlik ve kızarıklar olabilir. Bu dönemde diş etleri oldukça hassas olduğu için diş etinde kanamalar oluşur.

Hormonal değişiklikler

Hamilelik gingivitisinin en temel sebebi diş taşları ve plağa karşı diş etinin göstermesi gerektiğinden daha fazla tepki oluşmasıdır. Bunun sebebi de hormonal değişikliklerdir. Yani hamilelik döneminde progesteronun ve östrojenin daha fazla salgılanması ve aynı zamanda kan dolaşımındaki ve kan basıncındaki artışlardır.

Asitliğin artması

En sık görülen problemlerden biri de hamilelerin ağız içerisindeki asitliğin artmasıdır. Hamilelik döneminde ağızdaki asit miktarı artar ve bu asitler de dişin koruyucu tabakası olan mine yapısını bozar. Bu durum dişleri hem çürüklere daha elverişli hale getirir, hem de aşınan mineden soğuk sıcak hassasiyetinin daha fazla hissedilmesine neden olur. 

Hamilelik döneminde ağızdaki asit miktarını artışı anne adayının çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa diş hekimi tarafından alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat