Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diş çıkaran bebeklerde hangi durumda mutlaka doktora gitmek gerekir?

22,481
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diş çıkaran bebeklerde hangi durumda mutlaka doktora gitmek gerekir?

Bebeklerde diş çıkarma döneminde doktora mutlaka gitmek gerekmez. Zaten rutin sağlık kontrollerinde doktorunuz sizi bebeğinizin diş köklerini kontrol edecektir. Bazı bebeklerde diş çıkarma döneminde hafif bir ateş olabilir ancak bu 39 derecelere varan bir ateş değildir. Buna biz subfebril deriz ve 37 - 38 derece bir ateştir. 

Bu dönemde bebek belki 1 -2 kez sulu kaka yapabilir ama bu da çok önemli değildir. Doktora gitmeyi hemen gerektirmez. Ancak bu dönemde bazı şeylere de dikkat etmek gerekir. Örneğin bebekte diş çıkarma dönemine denk gelen başka bir enfeksiyon vardır. Çok daha yüksek ateşler, 38,5 - 39 dereceyi geçen, ateş düşürücüye cevap vermeyen ateşler, kusma ile beraber olan ishallerde bu sebeple çocuk doktorunun bebeği görmesi gerekir. Yoksa diş çıkarma döneminde gerçekleşen ufak tefek sulu kakalar, küçük ateşler doktora gitmeyi gerektiren durumlar değildir. 

Bu dönemde bebeklerin beslenme düzeni bozulabilir, buna dikkat etmek gerekir. Bebeğin ağzında, diş etlerinde hoşuna gitmeyen his nedeniyle beslenmesi bozulursa bebeklerde sıvı kaybı, bizim dehidrasyon dediğimiz tablo ortaya çıkabilir. Bu tablonun gelişmemesi için bebeklerin sıvı besinlerle, alıştıkları besinlerle beslenmeye devam etmeleri gerekir. Ancak bebek diş çıkarma döneminde ısrarla ağızdan hiçbir şey almıyorsa o zaman tekrar doktor ile konuşmakta veya bebeği çocuk doktoruna götürmekte fayda vardır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat