Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dijital zoom nedir?

23,618
kez izlendi
Puan: 4.41 / 5
Dijital zoom nedir?
Dijital fotoğraf makinelerinde 2 çeşit zoom vardır. Bunlardan birincisi optik zoom, yani gerçekten fotoğraf makinesinin objektifinin hareket etmesiyle yakınlaştırma uzaklaştırma kabiliyetidir.

Dijital zoom, optik zoom'un yerini tutmaz

İkincisi ise dijital zoom'dur. Ancak dijital zoom, optik zoom gibi algıladığımız bir zoom değildir. Bu sadece nasıl bir bilgisayara koyduğumuz fotoğrafı, fotoğrafın içine girerek büyütebiliyorsak normal bir fotoğrafın içine yakınlaşma kabiliyetidir zoom.

Ama bunu yaparken görüntümüz bizim 6 megapikselse, dijital zoom yaptıkça 2x yaptığında 3 megapiksele düşecektir görüntü boyutumuz. 3x yaptığında 2 megapiksele düşecektir görüntü boyutumuz.

Yani dijital zoom, normal çekilmiş bir kare fotoğrafın içinde yakınlaşmadır. Dolayısıyla aslında dijital zoom, zoom demek değildir. O bir aldatmaca gibidir. Yani optik zoom yoksa makinemizde o makinenin zoom'u yok demek daha doğru olacaktır.
Etiket:
Teknoloji Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat