Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Devrim Erbil resme nasıl başladı?

1,519
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Devrim Erbil resme nasıl başladı?

Devrim Erbil'in sanat hayatında küçükken yaşadığı ciddi bir sağlık sorununun ve ardından yaşadığı sıkıntılı ve uzun bir nekahet döneminin etkisi büyük. Dönemin tıbbi koşulları doğrultusunda oldukça ağır bir ameliyat geçiren Devrim Erbil, bu ameliyatın başarılı geçmesi ve sağlık sorununun ortadan kalkması ile sanat hayatındaki verimlilik arasında bir ilişki kurar ve söz konusu ameliyat olmasaydı bu kadar sosyal ve çok yönlü bir sanat hayatının olamayacağını belirtir. 

Devrim Erbil'in çocukluğunda şartlar elbette farklıdır. Onu resme yönlendirecek kişiler, resim kursları, ulaşılabilir kaynaklar söz konusu değildir. Devrim Erbil'in sanata ilgisi önce kitaplarla, özellikle de şiirle başlar. İç dünyasını şiirle, kompozisyonlarla ifade etmeye başlar ve çalışmalarıyla ödüller alır. Sonrasında bu ilgi öykü yazarak devam eder.

Erbil'in sanata ilgisi resmin ağır gelmesiyle farklı bir yön alır. Eğitimini Balıkesir Lisesi'nde tamamladıktan sonra şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne yetenek sınavını kazanarak 1955 yılında girer. Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun öğrencisi olarak 1959'da mezun olur. Buradaki akademik hayatı 50 yıl daha sürecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat