Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Depresyonun kişiye etkileri nelerdir?

12,847
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Depresyonun kişiye etkileri nelerdir?

Depresyon kişinin hafıza fonksiyonlarını bozan, olayları hatırlamasını, sıraya koymasını, sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyen bir hastalıktır.


Kişi işine gitmeyi unutur, sabah kalkamaz, kalktığında yıkanmak adeta işkence haline gelebilir. Dişini yıkamak, temizlenmek, kokusunu sürmek, erkeklerde tıraş olmak, kadınlarda makyaj yapmak çok büyük bir sorun haline gelebilir. Tabii bu da çevre tarafından hoş karşılanmaz. Depresyondaki hastaların teşhis konulup tedavi edilmeyenleri dışlanmaya, bir işadamı ise işinden kayıplara, okulda öğrenciyse derslerinden zayıf almaya başlayabilir. Bu nedenle depresyonun çok iyi tanınması, çok iyi tedavi edilmesi şarttır. 

Depresyon bazen çok şiddetli olabilir. Mesela ev kadınıdır, sürekli yemekleri yakar, unutur. Bakkala gider, hesap yapmakta zorlanır. Erkektir, işe gitmek istemez, sabahları kalkamaz, bu nedenle işyerinden ihtar alır. 

Depresyonlu hastalar psikolojik durumun dışında pek çok fiziksel belirti ile de karşımıza gelir. Bunlar arasında baş ağrıları ve yaygın vücut ağrıları vardır. 

Pek çok kronik ağrı sendromunun altında yatan şey aslında depresyondur, ruhsal çöküntüdür. Bunlarda depresyonun tipik belirtilerini çok görmeyebiliriz. Sadece ağrı şikayetleri ile ya da mide bağırsak problemleri ile karşımıza gelirler. Genellikle ilk etapta dahiliyecilere başvururlar. Halbuki dikkatli bir öykü alınırsa, hasta iyi değerlendirilirse ve özellikle hasta yakınlarından iyi bilgi alınırsa, altta yatan depresyon çok rahat bir şekilde teşhis edilebilir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat