Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bağımlılık yapar mı?

53,670
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bağımlılık yapar mı?
İlaç kullanımında düşük dozda başlanır ve doz giderek artırılır. Keserken de aynı şekilde kesilir. Aksi halde ani bırakmalarda birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Zaten önce ilacın yan etkileri çıkar ve antidepresan 3 haftadan sonra faydalı olmaya başlar.

Depresyon ve bağımlılık

Antidepresanlar bağımlılık yapmaz. 10 yıl kullanılsa bile hiçbir bağımlılık görülmez. Ama çok uzun süre antidepresan kullanmaya da gerek yok. Yani depresif hasta, kendini bir şeker hastası, kalp hastası, tansiyon hastası yerine koymamalı çünkü bu hastaların ömür boyu ilaç kullanmaları asla gerekmez.

Ancak bazı durumlarda depresyonda anksiyolitik dediğimiz rahatlatıcı ilaçlar veriliyor ve hastalar bunları kötüye kullanarak, yüksek dozlarda ve uzun süre kullanabilirler.

Bu tür ilaçlar bağımlılık yapar ama antidepresan ilaçlar değil. Ayrıca depresif durumlarda alkol kullanımı rahatlamak amaçlı yine kullanılabilir ve o bağımlılık yapabilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat