Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Depresyon nasıl anlaşılır?

17,701
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Depresyon nasıl anlaşılır?

Depresyon için ruh kanseri denilir. Depresyondaki insanlar hayattan zevk alma yeteneklerini kaybeder, eskiden haz duydukları şeylerden artık haz alamamaya başlarlar, kendilerindeki enerjinin azaldığını hissederler, konsantrasyon, yani yoğunlaşma güçlüğü çeker, çeşitli bedensel şikayetleri oluşmaya başlar. 


Özgüvenleri düşer, sosyal geri çekilme, içine kapanma görülür. Cinsel performansta azalma, tam bir isteksizlik, hatta libido kaybı oluşur. 

Depresyona giren kişide diyette olmamasına rağmen kilo kaybı, ya da atipik dediğimiz depresyon tablolarında aşırı kilo alma ve karbonhidrat tüketme davranışı görülebilir.

Kendini değersiz hissetme belirtileri, zamanla bizim parasuicide dediğimiz intihar düşünceleri vardır ve kimi zaman da intihara kadar gidebilir. 

Özellikle ergenlik dönemindeki depresyonlarda çok sık intihar davranışını görürüz. Yaşlılarda ise çok klasik bir laf vardır: Yaşlılar intihara teşebbüs etmezler, kendilerini gerçekten öldürürler. 

Bu nedenle depresyon, 2015 yılına kadar Amerikan Psikiyatri Birliği'nin de çok net ortaya koyduğu gibi dünyanın en büyük sağlık sorunlarının birincisi olacaktır. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat