Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Deprem nedir?

3,444
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Deprem nedir?

Deprem, yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak, geçtikleri ortamları ve yeryüzünü sarsması olayıdır. Başka bir ifade ile inşa ettğimiz binalara, inşa edildiği toprak yüzeye, hatta inşa edilen binalara ve biz insanlara zarar verebilen bir doğa olayıdır. 

Deprem herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda olabilir. İki ana deprem kuşağından bahsedebiliriz. Bunlardan ilki Büyük Okyanus'u çevreleyen ve özellikle Japonya üzerinde etksi olan Pasifik deprem kuşağıdır. Yeryüzünde meydana gelen depremlerin yüzde 81'i bu kuşakta gerçekleşir. 

İkinci deprem kuşağı ise Türkiye'nin de içinde bulunduğu; Cebelitarık'tan Endonezya'ya kadar uzanan Akdeniz - Himalaya deprem kuşağıdır. Yeryüzündeki depremlerin yüzde 17'si de bu kuşakta meydana gelir.

Deprem kuşakları
- Pasiftik deprem kuşağı (Büyük Okyanus'u çevreler ve Japonya'yı da içine alır)
- Akdeniz - Himalaya deprem kuşağı (Cebelitarık'tan Endonezya'ya kadar uzanır, Türkiye'nin dahil olduğu deprem kuşağıdır.)

Deprem türleri
- Tektonik depremler
- Volkanik depremler
- Çöküntü depremleri

Yerkabuğu hareketleri ile oluşan tektonik depremler en sık görülen ve en etkili depremlerdir. 

Volkanizma faaliyeti sonucu meydana gelen volkanik depremler, genellikle geniş alanda olmaz. Volkan patlamasının büyüklük derecesine bağlı olarak depremin şiddeti de değişiklik gösterir.

Çöküntü depremleri de genel olarak yeraltındaki mağara tavanlarının çökmesi ile meydana gelir ve etki alanı diğer deprem türlerine göre dardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat