Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Damar sertliği vücudun hangi bölgelerinde görülür?

41,966
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Damar sertliği vücudun hangi bölgelerinde görülür?
Damar sertliği toplardamarların değil, atardamarların hastalığıdır. Damar sertliği kimi zaman varisle karıştırılır. Ancak varis sadece toplardamar hastalığıdır.

Sık görülen yerler

Damar sertliği en çok boyun damarlarında yani beyne giden atardamarlarda, kalp damarlarında, böbrek damarlarında, karın içindeki büyük aort damarında ve bacak damarlarında görülür.

Riskleri bilin

Eğer boyundaki damarlarda ciddi bir damar sertliği varsa bu damar sertliğinden kopan parçaların beyne gitmesiyle geçici veyahut kalıcı inme ortaya çıkabilir.

Eğer kalp damarlarında ciddi damar sertliği varsa hastada hareket sırasında ortaya çıkan kalp ağrısı veyahut kalp enfarktüsüne yaşanabilir, kalp yetmezliğine neden olabilir.

Böbrek damarlarını ciddi şekilde tutarsa tedavisi çok zor yüksek tansiyona veyahut da çok ileri vakalarda böbreklerin fonksiyonunun ortadan kaybolması ve böbrek yetmezliğine yani diyalize neden olabilir.

Bacak damarlarında varsa hastadan hastaya değişmekle beraber, yürüme sırasında ağrı veya hastada ayakta kapanmayan yaraya, hatta çok ileri vakalarda bacağın kaybına kadar götüren bir hastalıktır.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat