Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Daha önce sezaryen doğum yapmış anneler normal doğum yapabilir mi?

50,902
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Daha önce sezaryen doğum yapmış anneler normal doğum yapabilir mi?

Sezaryen doğum yapmış anne adaylarının sezaryen sonrası gebeliklerinde normal doğum yapmaları mümkün ama başarı olasılığı %60 civarındadır ve bunun da belli başlı koşulları vardır. 

Sezaryen doğum yapmış anne ikinci doğumunu normal yoldan yapmak istiyorsa, bu durumda bir önceki sezaryene neden olan durumun ikinci gebelikte devam etmemesi gerekir. 

Bir önceki sezaryen iri bebek, plasentanın öne gelmesi veya başka nedenlerle olmuşsa ve bunlar tekrarlamıyorsa normal doğum için ön koşul hazırdır.

Normal doğumda, doğum eylemi yavaşladığında suni sancı ilaçları verilerek doğum tekrar yoluna sokulabiliyor. Sezaryen sonrası vajinal doğumda eğer doğum eylemi iyi bir şekilde ilerlemezse hiçbir şekilde müdahale yapılamıyor. 

Sezaryen sonrası vajinal doğumda sezaryende rahime yapılan kesi dikildikten sonra oluşan yara eğer çok zorlanırsa yırtılabileceği için herhangi bir şekilde doğum eylemi yavaş ilerlese bile müdahale etme imkanı yoktur. O nedenle de kendi haline bırakılıyor ve uygun süre sonunda normal doğum gerçekleşirse o zaman hiçbir tehlike olmuyor. Fakat kesi yeri zorlandığında eski dikişin yırtılma ihtimali oldukça risklidir. Anne adayında ciddi kanamaya ve rahimin alınmasına neden olabileceği için sezaryen sonrası vajinal doğumda hiçbir şey yapmadan sadece beklenir ve %60 olasılıkla başarılı olunur. Ama %40 olasılıkla yine sezaryene dönülmesi gerekebilir.

Sezaryen sonrası normal doğuma anne adaylarının doktoruyla konuşup öyle karar vermesi gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat