Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cushing sendromu nedir?

9,615
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cushing sendromu nedir?

Cushing sendromu ilk defa Harvard'da çalışan bir beyin cerrahı olan Harvey Cushing tarafından tanımlanmıştır. Cushing, 20. Yüzyıl'da yetişmiş en büyük beyin cerrahlarındandır. Çünkü ameliyatlarında nasıl mikropsuz hale getirilebileceğini bulmuş ve ilk defa uygulamış bir cerrahtır. Sendrom şu şekilde ortaya çıkar: Doktor Cushing, vücudu çok şişman ama kolları bacakları çok zayıf, karnında çatlakları olan, hipertansiyon (yüksek tansiyon) sorunu bulunan diyabetik bir hasta ile karşılaşır. Ardından incelemeye başlar ve bu şekilde Cushing sendromuna ulaşır. Doktor Cushing, ilginç bir şekilde Cushing hastalığı olan bu tip hastaları ömrü boyunca hiç ameliyat etmemiştir ancak hastalığı tanımladığı için bu hastalık onun adı ile anılır.

Cushing sendromu, vücutta kortizol hormonunun fazla olması sonucu meydana gelir. Her türlü kortizol fazlalığını ifade eder. Örneğin size romatizmal bir hastalık için kortizol veriliyorsa, bu sizde Cushing sendromuna yol açar. En çok görülen nedeni dışarıdan verilen kortizol hormonudur. Ancak vücudunuz da kontrolsüz bir şekilde kortizol hormonu salgılayabilir. 

Normal şartlarda sağlıklı her vücut kortizol salgılar. Çünkü kortizol bir stres hormonudur ve stres sırasında vücut yüksek miktarda kortizol salgılar. Özellikle stres anında salgılanan ve vücut tarafından üretilen kortizol hormonu, tümörler nedeniyle fazla salgılandığında ortaya Cushing sendromu çıkar.

Vücutta endokrin sistem birbirini kontrol ederek gider. Hemen burnumuzun arkasında olan hipofiz bezinden salgılanan ACTH hormonu, böbrek üstü bezlerinin tüm fonksiyonlarını kontrol eder. Böbrek üstü bezinden de kortizol salgılanır. İşte hipofize ait veya böbrek üstü bezine ait tümörlerde aşırı kortizol salgısı olabilir.

Akciğer, tiroit bezi gibi yerlerde yer alan vücuttaki diğer tümörler aslında salgılamaması gereken hormonları salgılayabilir. Bunlar aslında kanserlerdir. Bu durumda buna ek ACTH adı verilir. Akciğerdeki bir kanser, aslında hiç ACTH ile alakası olmamasına rağmen durup dururken ACTH salgılamaya başlar. Bu nedenle kanserler de Cushing sendromu ile ayırt edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat