Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Cumhuriyet döneminde sanat alanında nasıl adımlar atıldı?

1,714
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Cumhuriyet döneminde sanat alanında nasıl adımlar atıldı?

Cumhuriyet döneminde sanat alanında çok önemli adımlar atılmıştır. Bunlardan öncelikle Nurullah Berk'ten başlayarak bahsedilebilir. Türkiye daha henüz yeninden imar edilirken farklı sanat alanlarından sanatçılar ile birlikte Berk de büyük bir önsezi ile hareket ederek Paris'e gitmiştir.

Bu sanat camiası Türkiye'de yeni bir kültür temeli inşa edilmesini sağlamış, farklı akımların gelişmesinin yolunu açmış, Türk sanatının her alanda ilerlemesine vesile olmuşlardır.

Cumhuriyet Dönemi'nde yaşanan bir diğer önemli gelişme de Atatürk tarafından açılan Resim ve Heykel Müzesi'dir. 1937'de açılan müzenin, Atatürk gibi tedavi amacı dışında hiç yurt dışına çıkmamış bir lider tarafından önsezi ile kurulmuş olması çok büyük bir adımdır. 

Bu gelişme Türk sanatçıların yurt dışına çıkışı ile devam etmiştir. Farklı sanat dallarında yurt dışındaki gelişmeleri izleyen sanatçılar bu dönemde bu vesile ile katıksız bir batı hayranlığını da Türkiye'ye getirmiş olurlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat